Młode Horyzonty

Start zapisów przedszkoli i szkół do 18. edycji projektu NHEF!

30/05/23
Szkoła magicznych zwierząt, reż. Gregor Schnitzler

Zapraszamy przedszkola i szkoły do udziału w projekcie w roku szkolnym 2023/2024

22 maja rusza nabór dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych na nowy rok szkolny 2023/2024 do projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Zapisy potrwają do 4 października. Będzie to już osiemnasta edycja!

W poprzednim roku projekt zrealizowało aż 116 kin. W seansach uczestniczyło każdego miesiąca blisko 70.000 młodej widowni z miast czy miasteczek w całej Polsce. Wierzymy, że poprzez oglądane filmy możemy rozpoczynać dyskusje dotyczące ważnych tematów, wartości oraz współczesnych wydarzeń. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty NHEF.

Zachęcamy do zapisów!

Projekt NHEF 2023/2024 to comiesięczne projekcje blisko

150
tytułów
20
nowości
15
cykli tematycznych

W tej edycji zaplanowaliśmy trzy nowości w programie:

  1. nowy cykl dla przedszkoli: „Poznajemy emocje” – zależy nam bowiem, aby towarzyszyć najmłodszym widzom w odkrywaniu siebie i swojej wrażliwości, nauce ekspresji własnych uczuć, radzenia sobie z emocjami i kształtowaniu poczucia własnej wartości;
  2. nowy cykl dla klas 7–8: „Od oglądania do czytania – egzamin ósmoklasisty” – w ramach którego prezentujemy filmy mające na celu wsparcie uczniów w przygotowaniu się do pierwszego ważnego egzaminu; to cykl, w którym odwołujemy się do tematyki filmów oraz przedstawianych w nich motywów, wskazując jednocześnie lekturę, w której dany topos można znaleźć;
  3. nowy cykl dla szkół ponadpodstawowych: „Maturalne motywy w filmie i literaturze” – który, wraz z dotychczasowym cyklem „Film na maturze”, pomaga młodym ludziom w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości z języka polskiego.

Ponadto w programie znajdziecie Państwo blisko 20 nowych tytułów, a wśród nich najnowsze przygody „Kici Koci” oraz uwielbianej przez przedszkolaki bohaterki animacji „Basia”. W ramach wszystkich cykli zapraszamy Państwa na projekcje filmów, które pojawiły się w ostatnim czasie na ekranach kin, klasykę kinematografii, a także tytuły, które są dostępne w Polsce tylko w ramach NHEF. Przygotowany katalog filmowy pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji i Nauki, zaś towarzyszące mu materiały dydaktyczne stanowią pomoc dla nauczycieli i edukatorów w jej realizacji. Aby lepiej zrozumieć nasz projekt, przedstawiamy słowa klucze, czyli wartości, które towarzyszą uczniom i nauczycielom w trakcie rozmów oraz lekcji po seansach filmowych:

  • przedszkole: emocje, komunikacja, ekologia, współpraca, podróże, rodzina, pokonywanie trudności;
  • szkoła podstawowa klasy 1-3: przyjaźń, odwaga, wyobraźnia, emocje, film, świat, rodzina;
  • szkoła podstawowa klasy 4-6: szacunek, zaufanie, akceptacja, marzenia, relacje, współdziałanie, szkoła;
  • szkoła podstawowa klasy 7-8: samoakceptacja, dojrzewanie, uczciwość, odpowiedzialność, empatia, odporność psychiczna, internet;
  • szkoła ponadpodstawowa: dojrzałość, tolerancja, tradycja, przyroda, społeczeństwo, literatura, matura.

Do nadchodzącej edycji zgłosiło się ponad 130 kin i domów kultury z całej Polski, jesteśmy zatem pewni, że każda placówka oświatowa znajdzie dla siebie dogodną lokalizację. Gdyby stacjonarne seanse okazały się niemożliwe do zrealizowania w instytucjach biorących udział w programie, istnieje możliwość korzystania z naszej oferty w wersji online. Szkoły w całym kraju, niezależnie od tego, czy pobliskie kina współpracują z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, czy też nie, będą mogły organizować projekcje filmowe w trakcie lekcji lub zapraszać uczniów do oglądania materiałów w domu. NHEF jest powiązany z podstawą programową oraz realizowany przy wsparciu Urzędu m.st. Warszawy.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym katalogiem, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje o programie na najbliższy rok szkolny. Przygotowaliśmy również katalog dla każdego poziomu nauczania:

Katalog z programem NHEF 23/24

Jesteśmy przekonani, że udział w NHEF-ie wzbogaci wychowawczo-profilaktyczne programy szkół, a filmy oglądane w domu z udziałem rodziny stanowić będą inspirujący punkt wyjścia do dalszej pracy. Wierzymy bowiem, że seans filmowy to wspaniała okazja do zdobywania wiedzy oraz dzielenia się doświadczeniami, a rozmowy o kinie rozwijają kompetencje społeczne i emocjonalne, które są dla młodych ludzi bezcenne.

Nabór do programu 2023/2024 potrwa do 4 października.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter