Młode Horyzonty

Ponadczasowe historie dla młodej widowni. Nadchodzi Timeless Film Festival Warsaw

05/04/24

Najlepsze historie są ponadczasowe – to hasło nowego, choć sięgającego w przeszłość, festiwalu na mapie Warszawy. Już 8 kwietnia rozpocznie się Timeless Film Festival, czyli święto klasyki filmowej. Wśród 100 tytułów pełnometrażowych i kilkudziesięciu krótkich metraży znajdą się również propozycje dla młodej publiczności.

Pierwsza edycja Timeless Film Festival Warsaw odbędzie się w dniach 8 – 15 kwietnia. Bogaty repertuar filmowej klasyki przykuwa uwagę także tytułami oraz seansami z muzyką na żywo dla młodej widowni.

Poznajcie wybrane propozycje Młodych Horyzontów!

Buster Keaton z muzyką na żywo

Mechaniczne sny genialnego komika udowadniają, że śmiech można wywoływać z inżynieryjną precyzją, zarażając przy tym pasją do majsterkowania. Timeless Film Festival Warsaw zaprasza na trzy średniometrażowe filmy Bustera Keatona z muzyką na żywo oraz warsztatami. Oprawę seansu skierowanego do wszystkich grup wiekowych, a w szczególności młodej widowni, stworzy wrocławska grupa Małe Instrumenty. W trakcie pełnego muzycznych atrakcji i eksperymentów koncertu Małe Instrumenty pokażą, że Keaton jest jednym z nas: człowiekiem walczącym ze złośliwością rzeczy martwych, ale też rzucającym się od czasu do czasu na techniczne nowinki, z którymi wchodzi w absurdalne interakcje. Po pokazie muzycy poprowadzą warsztaty dla najmłodszych.

W krainie Ghibli

Kultowe animacje Studia Ghibli, które potrafi łączyć żywioły i estetyki jak nikt inny w światowym kinie. W programie festiwalu Ponyo – jedna z najbardziej radosnych opowieści Hayao Miyazakiego, której klasyczny temat relacji dziecka i zwierzęcia unika sentymentalnej tonacji, a wątki z baśni Andersena zyskują optymistyczne zwieńczenie. Tajemniczy świat Arrietty zabiera widzów do magicznego świata, gdzie w szczelinie ściany wiejskiego domu mieszka rodzina małych, nie większych od ludzkiej dłoni istot. Opowieści o przyjaźni towarzyszy łagodny nastrój i nienachalne ekologiczne przesłanie. Narzeczona dla kota to obowiązkowa propozycja dla wszystkich miłośników futrzanych czworonogów. Niewątpliwa sympatia Studia Ghibli do tych zwierząt została wyrażona w anime o kocurze, który – w ramach podziękowania za uratowanie życia – zabiera licealistkę Haru do swojego królestwa i postanawia uczynić swoją… synową. 

Tajemniczy świat Arietty, reż. Hiromasa Yonebayashi, Japonia 2010

Double Feature: Złodziej z Bagdadu (1924) x Złodziej z Bagdadu (1940)

Niema superprodukcja luźno oparta na baśniach z Księgi tysiąca i jednej nocy. Największy wówczas gwiazdor kina przygodowego Douglas Fairbanks wciela się w złodzieja Ahmeda, który w Bagdadzie jest prawdziwym królem życia. Łotrzykowska codzienność bohatera zmienia się, gdy zakochuje się on w córce kalifa i wplątuje w międzynarodową aferę pałacową. W trakcie Timeless Film Festival Warsaw zobaczymy zarówno obchodzącego w tym roku setny jubileusz Złodzieja z Bagdadu, jak i remake z 1940 roku z zupełnie nową, technicolorową fantazją, która owładnęła wyobraźnią pokoleń widzów i widzek. 

Złodziej z Bagdadu, reż. Raoul Walsh, USA 1924
Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter